Braillov deň - dar zraku
Píše sa rok 1809, kedy sa narodil Louis Braille. Eiffelova veža zatiaľ nezdobí Paríž jej krásou, ba dokonca ani žiarovka ešte nebola vynájdená. Louis nevidí svet príliš dlho. Ako trojročný príde o zrak nešťastnou náhodou v otcovej dielni. Pre mnohých z nás by bola táto nehoda koniec sveta. Nadaný Louis však úspešne doštuduje na slepeckej škole v Paríži.
V roku 1824, keď mal Louis 15 rokov, zjednodušil písmo Charlesa Barbiera, dôstojníka francúzskej armády, ktoré používali vojaci na dorozumievanie sa v tme. Toto písmo obsahovalo 12 bodov, no Louis ho zjednodušil na šesťbodové. Chcel, aby človek vedel písmeno rozoznať takmer okamžite. Stál si za tým, že každý si zaslúži vzdelanie. V roku 1829 prvýkrát publikoval Braillovo písmo, ktoré sa však „neuchytilo”.
Po jeho smrti sa Braillovo písmo spopularizovalo a dnes sa používa po celom svete, a to aj pre texty písané azbukou, arabským či čínskym písmom.
My, vidiaci, sa môžeme s Braillovým písmom stretnúť napríklad na obale od liekov alebo na kávových automatoch. Ja osobne som si dala takú „challenge”, že sa ho pokúsim naučiť. Musím povedať, že i keď je veľmi jednoduché, vôbec to nie je také ľahké. Sme na zrak tak zvyknutí, až niekedy zabudneme, že máme aj iné zmysly. Skúsme sa niekedy zastaviť, zatvoriť oči a vnímať rôzne vône a zvuky z okolia. Vnímajme mäkkosť svetra, chute jedál, veselú melódiu či vejúci vietor. Otvorme oči a oceňme dar zraku.
Simona Marcineková
0 comments