­

Každý deň by mal byť Dňom Zeme

by - April 22, 2021


    Deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla, získava na popularite každým rokom. Mladí ľudia, z rôznych kútov sveta, sú viac motivovaní si pripomenúť tento sviatok. Ide o poukázanie na znečistenie životného prostredia, ochranu lesov a vôd a ochranu zvierat. Iniciátorom sviatku je americký environmentálny aktivista Gaylord Nelson. Pripomíname si ho od roku 1970. Prvý deň Zeme bol oslávený v San Franciscu a nesie aj svoju vlastnú vlajku.
    Napriek tomu ako je tento sviatok známy a obľúbený, hlavne medzi mladými ľuďmi, najvyššie orgány ho z praktickej stránky ignorujú. Každoročné protesty či štrajky a varovanie vedcov od 20. storočia ich názor očividne nemení. Proces klimatických zmien tzv. globálne otepľovanie nás ohrozuje desiatky rokov a zhoršuje sa vo forme záplav, hurikánov, vysychania vodných plôch, topenia ľadovcov a výkyvov teplôt. Ľudia často bezstarostne zahodia rukou, ako keby sa ich to netýkalo, ale zabúdajú, že naše zdravie je hlavným terčom skleníkového efektu. Súčasne pribúdajú alergie, nárast smogu v oblastiach s nadmerným množstvom výfukových a priemyselných pár. Napríklad taký muž z Číny v roku 2015 strávil 100 dní "vysávaním" smogu z mesta Peking. Nakoniec z vysávača vybral tehlu, ktorá by sa kľudne mohla použiť na stavbu.
    Vedeli ste aj o tom, že niektorí ľudia neveria na globálne otepľovanie? Takýto postoj, je bohužiaľ rozšírený aj medzi viacerými politikmi. Príkladom je bývalý prezident Spojených štátov Donald Trump, ktorý informoval svojich niekoľko miliónov sledovateľov so slovami: ,,Vonku dnes mrzne, kde je globálne otepľovanie?“ Bohužiaľ pravda je taká, až 37% Američanov si myslí, že globálne otepľovanie je hoax. Aj keď mnoho krajín tento problém už začalo riešiť (napr. Parížska Dohoda z roku 2015) najmä obmedzením plastových obalov a slamiek, odborníci sa obávajú, že to nebude stačiť.
    Preto sa aspoň v deň, ktorý je určený našej Zemi, zamyslime nad následkami, ktoré prináša naše povrchné správanie. Nemyslime chvíľu len na seba a na náš komfort, ale na svet okolo nás a na to, v akých podmienkach chceme žiť.

    ,,Klimatické zmeny môžu mať pre ľudstvo také katastrofálne následky, ako 2. svetová vojna. Verím, že to naším budúcim generáciám nenecháme dopustiť.“- John Gummer

- Júlia Kevélyová
- fotografia: Klára Záskalanová

You May Also Like

0 comments