Humans of EVG - Patrik Hudec
Patrik, ako zvládaš túto situáciu?
Myslím, že ako všetci ostatní vidím pozitíva aj negatíva. Na jednej strane to bol pre mňa veľký zásah do bežných rutín dňa, ktoré som si dlho nastavoval. Vyhovuje mi, keď mám pevne nastavený rozvrh, napríklad prednášky v škole a ostatné aktivity si dopĺňam podľa potreby. Bez tejto šablóny som mal zrazu úplne rozhodený režim, moje dni boli menej produktívne. Ďalším problémom bolo pretransformovať svoju izbu na produktívne miesto. Všetci máme vytvorené asociácie s miestami, v posteli sa spí, na gauči sa oddychuje a ja vo svojej izbe zatiaľ nemám vytvorené pracovisko.
Na druhej strane som získal čas dokončiť odložené veci. Za bežných dní sme zvyknutí postupovať neustále dopredu a tak odkladáme veci, ktoré v danej chvíli nie sú prioritu. Takto som mohol reflektovať na stavebné piliere svojho života. Snažím sa školu stavať na prvé miesto v prioritnom rebríčku, vyžaduje si to veľa času, ktorý mi potom chýba pri iných aktivitách. Takto som mohol svoju energiu využiť efektívnejšie a dohnať všetky “ resty”, napríklad som sa po dlhšej dobe vrátil k “decluttering”.
Približne štyri roky spolupracuješ s Microsoftom, si slovenský líder v programe Microsoft Student Partner. Ako karanténa narušila tvoj pracovný život?
Veľmi rýchlo sme sa adaptovali, keďže tím s ktorým spolupracujem je z kade-tade, sme zvyknutí využívať Microsoft Teams na online komunikáciu. Mali sme naplánované rôzne akcie, workshopy a eventy, ktoré sme pretransformovali do webinárov a sprístupnili sme ich aj pre širokú verejnosť. Povedal by som, že aktuálne mám asi aj viac práce, hlavne čo sa týka organizácie, ktorá je teraz o trochu náročnejšia. Hlavne všetko si vyžaduje viac času, komunikácia online nie je rovnako efektívna ako pri osobnom kontakte, človek sa musí spoliehať len na verbálnu zložku komunikácie.
Celý svet, pracovný aj osobný sa presunul online. Nepociťuješ potrebu úniku?
Na začiatku som bol trochu presýtený, či už správami o aktuálnej situácii alebo časom stráveným za obrazovkov počítača. Ale zvykol som si rýchlo, snažím sa limitovať prísun informácií a čas na sociálnych sieťach. Dávam si pauzy, vyhradil som si čas, kedy som offline.Najradšej v tomto čase idem športovať niekde do prírody alebo si prečítam dobrú knihu. Mojim cieľom je vyčleniť si určitú hodinu, do ktorej zhrniem odpisovanie na messengeri a rýchlo pozriem čo je vo svete nové. Je veľmi ľahké a lákavé stráviť celý deň zbytočným scrollovaním rôznych feedov.
V tomto období je jednoduché padnúť do jamy prokrastinácie a demotivácie, ako ty predchádzaš takýmto stavom?
Mne osobne pomáha plánovať si dni dopredu, využívam na to svoj školský rozvrh. Hodiny, ktoré by som mal normálne suplujem prípravou na daný predmet. Cez víkend si zhruba rozplánujem celý týždeň a potom si každý večer rozvrhnem nasledujúci deň do blokov. Myslím si, že každý z nás má dobrú predstavu o tom, kedy sme najproduktívnejší a podľa toho si treba rozložiť aktivity.
Dá sa povedať, že domotivácii a prokrastinácií predchádzam strategicky. Najdôležitejšie veci sa snažím vybaviť hneď z rána, školu mám nastavenú doobeda a poobedie venujem telefonovaním s priateľmi, športu, online kurzom. Mojím pravidlom je, radšej vybaviť menej úloh, ktoré aj dokončím a ukončiť deň s dobrým pocitom, ako rozpracovať sto vecí a byť v strese, že nič nestíham.
Keď sa pozeráš späť na stredoškolské časy, čo by si povedal, že ti dalo EVG?
Jednoznačne možnosť organizovať rôzne akcie, vytvárať rôzne projekty a aktívne sa zapájať do života školy. Oceňujem podporu zo strany vedenia a učiteľov, ktorú len tak ľahko niekde nenájdete. A taktiež som sa naučil dobre dva jazyky, ktoré mi do dnešného dňa prinášajú nové možnosti mojom ďalšom pôsobení, či už na škole, ale aj v online priestore.
Máš pre nás nejaké odporúčania na toto obdobie ?
Nebrať karanténu ako prázdniny. Využiť voľnosť na zaradenie do časového harmonogramu aj vzdelávanie mimo školských povinností. Existuje veľa webových kurzov, množstvo ľudí robí workshopy cez livestreamy. Treba sa snažiť nezastaviť a možno byť trochu aj sebec a nájsť si čas na sebarozvoj.
-Laura Tettinger
0 comments