Týždeň bez mobilu

by - February 07, 2021

    Skúsila som týždeň bez mobilu: mala som viac energie a spravila som veci, ktoré už nerobím...

    Na mobile som zvykla tráviť veľa času. Vždy som to vedela. Ale keď som sa raz pozrela do aplikácie merania času na mobile, tak som ani nechcela veriť, aké číslo tam stálo. Aplikácia ukazovala 7h priemerne za deň. Áno, bolo veľa takých dní. A tak som si povedala, že niečo asi naozaj nie je v poriadku a musím to zmeniť. Najhoršie bolo na tom to, že to častokrát ani neboli zmysluplné veci. Skrolovanie profilov iných ľudí, videá, fotky a podobne. Tento nápad byť na týždeň bez mobilu vznikol tak, že postupom času som si začala uvedomovať, ako veľa času trávim na sociálnych sieťach, ako veľa stresu mi to prináša a ako “nemám čas” na iné veci, pretože môj voľný čas bol poväčšine strávený len na mobile. Mala som pocit, že ma to dosť menilo. Ovplyvnilo to môj pohľad na seba samú a zapríčinilo, že som sa viac porovnávala s ostatnými ľuďmi. Takisto mi k tomuto uvedomeniu pomohol aj dokument The Social Dilemma, vďaka, ktorému som ešte viac cítila, že potrebujem urobiť tento odvážny krok.
    V tomto dokumente bolo veľmi dobre vysvetlené, ako je veľa vecí prepojených s ľudskou psychikou (tvorcovia sociálnych médií presne vedia, ako získať našu pozornosť, ako má vyzerať náš “feed“, akú farbu má mať, aby nás zaujal...), ako je naša pozornosť “produktom“, vďaka ktorému sú firmy sociálnych sietí jedny z najprosperujúcejších firiem sveta. Zaujalo ma to, keď som si uvedomila, ako veľa s nami sociálne siete manipulujú. Ich tvorcovia sa snažia vytvoriť prostredie, aby sme mali pocit, že musíme byť stále v obraze a nemôžeme o nič prísť. A aj vďaka tomu sa častokrát stávame na nich závislí. A to ani nehovorím o psychických problémoch, ktoré veľakrát spôsobujú sociálne siete. Ak vás to viac zaujíma, pozrite si ho. Neoľutujete.

    Je samozrejmé, že sociálne média majú aj veľa pozitív, o tom určite nepochybujem, ale rozhodla som sa písať práve o tom, prečo som sa odhodlala ísť do tejto výzvy jedného týždňa bez mobilu. Bolo to práve preto lebo som uvidela veľmi veľa negatívnych dôsledkov spôsobených sociálnymi sieťami, v mojom správaní k ostatným, v porovnávaní sa, v nestíhaní vecí a neustálej potrebe kontrolovať sociálne siete, aby som stále mohla byť v obraze a aby mi nič neuniklo. Dnešné sociálne siete šíria obrovské kvantum fake news, polarizujú spoločnosť, šíria konšpiračné teórie, vedú nás k závislosti a spôsobujú oveľa viac psychických problémov, ako si vieme predstaviť. Tieto dôsledky vidím všade. Dokonca i v bežných rozhovoroch, kde ľudia už naozaj nevedia, čomu majú veriť a len povedia: „Veď toto som čítal niekde na nete, tak to predsa určite musí byť pravda." Ale aj mňa osobne to veľmi ovplyvňuje. To, ako sa porovnávam s ostatnými, ako posudzujem druhých ľudí len kvôli tomu, čo vidím na ich “feede“, ako netrávim čas s reálnymi ľuďmi, aká viem byť podráždená a nervózna, a ako jednoducho plytvám časom, ktorý by som vedela využiť aktivitami, ktoré rada robím, či už hraním na hudobný nástroj, nejakou fyzickou aktivitou alebo časom stráveným s rodinou či s priateľmi. A tak som si povedala, že čas je príliš vzácny na to, aby som ním takto plytvala...
    Takže, zo začiatku sa to zdalo celkom jednoduché. Vydržať týždeň bez mobilu, veď to nejako zvládnem, povedala som si. Ale keď sa na to teraz spätne pozerám, prvé dni boli pre mňa najťažšie. Chcelo to kreativitu ako vyplniť čas, rozmýšľala som nad alternatívami, ako môžem oddychovať, inak ako bez mobilu. Samo o sebe je dosť hrozné, že som si vôbec kládla túto otázku. Veď to by malo byť samozrejmé, že sa dajú robiť aj iné veci ako len byť na mobile! Nie? No nebolo to tak. Nakoniec som sa rozhodla, že konečne dočítam rozčítanú knihu, ktorú som odkladala už asi tri mesiace. Po týždni to dopadlo tak, že som ju nakoniec dočítala. Alebo som dokončovala veci do školy, a musím povedať, že za posledný týždeň som bola minimálne dvakrát viac produktívna ako cez normálny týždeň v karanténe. Bola som až prekvapená, koľko toho stíham a ako veľa času vie ušetriť, len to, že sa v každej chvíli nepozerám na mobil vždy, keď mi cinkne správa. Ako dni išli ďalej, bolo jednoduchšie fungovať bez mobilu. Čítanie poobede sa stalo mojou rutinou a musím povedať, že stresu bolo tiež oveľa menej. Počas tohto týždňa som si uvedomila, ako mi aj ostatní členovia rodiny povedali, že som pôsobila oveľa pokojnejšie. Koncom týždňa som si uvedomila, akou ma robí šťastnou len jednoduché písanie si mailov s kamarátkou, alebo púšťanie si hudby cez Spotify. Bolo viac ako vhodné, dať si túto pauzu a naozaj som sa po týždni cítila oveľa oddýchnutejšie a som rada, že som urobila toto rozhodnutie.
    Toto rozhodnutie bolo určite náročné, ale po týždňovej pauze som zistila, že mám oveľa menšiu chuť byť na sociálnych sieťach a celkovo sa moja aktivita na telefóne zmenšila aspoň o jednu tretinu. Takisto aj moja produktivita, čo sa týka školy sa tiež veľmi posunula, a mám pocit, že lepšie narábam s časom. Samozrejme, nie je to dokonalé a stále si musím dávať pozor, koľko času mobilu venujem, ale určite sa to zlepšilo odkedy som si dala túto pauzu. Taktiež by som si takýto týždeň bez mobilu niekedy zopakovala, alebo by som si aspoň určila jeden deň v týždni, kedy budem bez mobilu. Uvedomila som si, že veľa vecí, ktorým venujeme čas a energiu, vôbec niekedy nie sú takými podstatnými, ako si myslíme, že sú. Ak chcete produktívne využívať čas, naozaj si oddýchnuť a možno len tak "vypnúť", skúste to aj vy. Možno objavíte svoje nové talenty alebo prídete na aktivity, ktoré ste ani nevedeli, že vás bavia. Obnovíte svoje zaprášené vzťahy, budete s rodinou alebo si len jednoducho prečítate nejakú dobrú knihu. Je veľa dobrých vecí, do ktorých môžeme investovať čas. A preto: ,,Je len na nás, čo urobíme s časom, ktorý nám bol daný” - J.R.R. Tolkien.

-Petra Sochorová

You May Also Like

0 comments