Medzinárodný deň boja proti AIDS
Od roku 1988 je prvý decembrový deň celosvetovo označovaný ako Deň boja proti AIDS. Z terminologického hľadiska je skratka anglického pôvodu a označuje ochorenie AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome), ktoré je ojedinele prekladané do slovenského jazyka pod názvom: syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti.
AIDS je názov ochorenia už v pokročilom štádiu, avšak spúšťačom ochorenia samotného je vírus HIV. HIV vírus sa po vniknutí množí v ľudskom tele a napáda imunitný systém, čo má za následok oslabenie celkovej obranyschopnosti organizmu, ktorý sa po nakazení stáva smrteľne náchylný na bežné infekčné a bakteriálne ochorenia, ktoré by za normálnych okolností dokázal zdravý organizmus zneškodniť. Aj napriek rýchlemu pokroku medicíny sa ochorenie od času jeho globálneho vypuknutia, v osemdesiatych rokoch minulého storočia, nepodarilo kompletne vyliečiť. Avšak treba podotknúť, že pri včasnej diagnostike a následnom podstupovaní pravidelných lekárskych prehliadok, majú lekári možnosť zvýšiť životnú úroveň a pacienti nádej na prežitie plnohodnotného života.
HIV vírus sa do organizmu môže dostať viacerými spôsobmi. Medzi najčastejšie metódy šírenia patrí pohlavným styk s HIV pozitívnou osobou, krv (pri zdieľaní nesterilného náčinia, ktoré bolo predtým použité HIV pozitívnou osobou, napr. striekačka, tatérska ihla...). Nájdu sa aj extrémne ojedinelé spôsoby prenosu HIV vírusu ako napríklad: prenos nákazy z tehotnej matky na dieťa (v dnešnej dobe je ale šanca minimálna), uhryznutie HIV pozitívnou osobou alebo bozkávanie (samotným problémom by boli krvácajúce ďasná a nie samotný akt.) Ako spoločnosť žijeme v dobe "neobmedzených" informácií a máme tú možnosť a to privilégium sa dostatočne informovať a vzdelávať aj o problematike AIDS/HIV. Je nanajvýš smutné, že aj napriek rozmanitým možnostiam, ktoré máme, sa nájdu okruhy ľudí, ktorí si zvolili nechápavosť, povrchné predsudky, hanobenie, tabuizovanie a stigmatizáciu mierenú voči ľuďom, ktorí trpia na AIDS. Medzi najčastejšie hanlivé a nepravdivé praktiky patrí škatuľkovanie a výhradné obviňovanie určitých skupín zo šírenia AIDS/HIV vírusu, morálne zhadzovanie postihnutých a ich nálepkovanie ako promiskuitných, alebo domnienka, že si to zaslúžia. Tieto negatívne faktory mávajú veľakrát nepriaznivý vplyv na psychické zdravie pacientov, ktoré môže viesť v krajných prípadoch až ku smrti. Prvým krokom k lepšej budúcnosti a vzájomnému rešpektu je nadviazanie konverzácie a nebojácnosť diskutovať a vzdelávať sa o určitých témach ešte pred vytvorením finálneho, uceleného názoru. Osveta a šírenie faktov nám nepochybne dokážu poslúžiť ako prevencia a pomôžu nám postupne zmyť stigmu vytvorenú strachom a dezinformáciami.
Dovoľme, aby sa prvý december niesol v znamení červenej stužky. Pozastavme sa a využime príležitosť tohto dňa na podporu a prejav súdržnosti voči tým, ktorí bojujú proti HIV, na sebareflexiu a na akceptovanie jeden druhého.
- Juraj Pavúk
0 comments